Vít Olmer

Jako herec účinkoval zejména v šedesátých letch v desítkách českých20080225024759-olmer vit i zahraničních filmů, např. Osení, Zlaté kapradí, Jarní vody, Ďáblova past, Fantom Morrisvillu, Most u Remagenu, A quelques jours pres, Vysoká zeď a další.

Po absolvování DAMU vystudoval filmovou režii na FAMU, režíroval několik dokumentárních snímků, které získaly ceny v Krakově, Mnichově a Karlových Varech, k nejznámějším patřil film o potomcích české šlechty za totality Občané s erbem.

V době normalizace nemohl deset let pracovat ve svém oboru a živil se dabingem.

V osmdesátých letech začal opět točit, nejprve ve Zlíně (Sonáta pro zrzku, Skleněný dům), pak na Barrandově, režíroval m.j. Co je vám, doktore, Jako jed, Bony a klid. Po „sametové revoluci“ natočil vůbec nejnavštěvovanější  film posledních dvaceti let Tankový prapor a několik dalších.

Pro Českou televizi – pokud mu to bylo občas umožněno - režíroval dokumenty, publicistické pořady, hrané filmy, pohádky.

Za svoji filmovou tvorbu získal ceny ve Zlíně, Záp. Berlíně, Moskvě, Olmer malaPule, Tokiu, Washingtonu, New Yorku aj.
Kromě řady scénářů je i autorem mnoha povídek, článků a fejetonů v MF, Lidových novninách, časopisu Playboy a rovněž vydal čtyři beletristické knihy. Spolupracuje s několika internetovými televizemi a vyučuje na filmové fakultě AMU.

Hlavní cena za film Lehká jako dech na Festivalu pro děti a mládež v Ostrově nad Ohří.

V současné době napsal a připravuje film "Bony a klid II".

163